Čeští vynálezci dali světu nejen velké objevy, které se zapsaly do dějin jednotlivých oborů. Jejich dílem je i množství malých vynálezů, které ovšem můžeme každodenně potkávat a používat, některé vám představíme zde, další můžete shlédnout na naší výstavě.

REMOSKA
Remosku, malou přenosnou pečící elektrickou nádobu, zkonstruoval počátkem padesátých let elektrotechnik Oldřich Homuta, jehož elektrotechnická dílna byla po znárodnění připojena k podniku REMOS (Revize, Elektro, Montáže, Opravy, Servis). Remoska funguje na principu ohřevu víkem, v němž je umístěna topná spirála. Teplo se poté rozvádí po stěnách nádoby a díky tomu nedochází k připalování jídla. Nový přístroj se v českých domácnostech stal rychle populárním a do roku 1991 jich bylo vyrobeno firmou Karma v Kostelci nad Černými lesy přes 2,7 milionu kusů. Výroba byla poté zastavena, protože trh načas ovládly mikrovlnné trouby, fritovací hrnce a podobné u nás do té doby těžko dostupné výrobky.  Kvalita původní koncepce se ale nakonec prokázala a výroba modernizovaných remosek byla obnovena. Remoska dokonce prorazila na západní trhy, kde se velmi dobře prodává.   


TAŠKA SÍŤOVKA

S nápadem vyrábět z umělé hedvábné příze nákupní síťové tašky přišel v polovině dvacátých let minulého století Vavřín Krčil, který původně vyráběl sítky do vlasů. Když na počátku třicátých let zájem o síťky poklesl, snažil se Krčil vymyslet jiný produkt. Výsledkem byla právě síťovka, která se během několika let díky své skladnosti, lehkosti a nízké ceně rozšířila do celého světa. Kromě klasických nákupních tašek se vyráběly také vycházkové, na loket, na rameno, na dámská kola, na sport apod. Krčil postupně zdokonalil síťovky zejména z hlediska kvality a jeho podnik dále prosperoval až do znárodnění v roce 1948. Síťovky se však udržely až do devadesátých let, kdy byly vytlačeny neekologickými igelitovými taškami. V poslední době se však klasická síťovka začíná vracet a má úspěch v Čechách i jiných evropských zemích.

 

videogalerie komiksy hra www.nm.cz logo
© 2011 Národní muzeum
Webové stránky: Ctech, s.r.o.