PALNÉ ZBRANĚ A SEMTEX

 České země dlouhodobě vynikají i v jedné neradostné kategorii – výrobě zbraní. Už v 19. století nazýván byl Antonín V. Lebeda (1797-1857) nazýván králem českých puškařů. Ve své dílně vyráběl různé typy palných zbraní (pušky, pistole, revolvery) a dodával své výrobky do mnoha šlechtických rodin a dokonce pro samotného císaře Františka Josefa I. V roce 1829 získal A. Lebeda první patent v puškařství v Čechách – patent na novou konstrukci skříňkového zámku, který lépe chránil ústrojí zbraně před poškozením a usnadňoval montáž (k zažehnutí střelného prachu úderem kohoutku v hlavni zbraně se používaly měděné kapsle s třaskavinou).


Zdokonalením loveckých zbraní, odolných proti povětrnostním podmínkám, se zabýval Stanislav Paczelt. Když sestrojil v 30. letech 18. století ručnici s vnitřním křesadlovým zámkem, který je umístěn za hlavní, tento počin se zapsal do dějin palních zbraní. Jeho vynález poté koncem 18. století vylepšili bratři Ferdinand a Václav Morávkové.

Tradice výroby lehkých zbraní pokračovala i Českoslovenští vojáci s kulometem vz.26v době první republiky. Lehké kulomety vz. 26 ze zbrojovky v Brně představovaly světovou špičku a byly vyváženy do mnoha zemí světa. Velká Británie zakoupila licenci a po úpravách vyráběla kulomet pod názvem BREN. Stal se standardní výzbrojí britských vojsk za druhé světové války a v modernizovaných verzích se udržel ve výzbroji ještě dlouho po ní.
 
Kromě lehkých zbraní se do dějin zapsala také česká průmyslová plastická trhavina oranžové barvy - Semtex. Trhavina byla vyvinuta koncem 50. let 20. století ve Výzkumném ústavu průmyslové chemie v Pardubicích, při dnešní firmě na výrobu výbušnin Explosia a.s. Označení pochází ze slov Semtín (název pardubického předměstí) a Explosive. Do povědomí světové veřejnosti se Semtex neblaze zapsal díky zneužití při teroristických útocích. Sériová výroba i export do zahraničí byly zahájeny v 60. letech. Zpočátku byl využíván zejména pro vojenské účely, později i pro civilní trhací práce. V roce 1981 byl jeho vývoz omezen a v roce 1989 úplně zakázán. O dva roky později bylo zavedeno značkování Semtexu a od té doby se opět vyváží.

 

videogalerie komiksy hra www.nm.cz logo
© 2011 Národní muzeum
Webové stránky: Ctech, s.r.o.