Do muzea dorazily aerosaně

20.09.2011

Dnes bylo před Novou budovou Národního muzea pořádně živo. Do muzea se totiž stěhoval jeden z nejzajímavějších exponátů připravované výstavy Vynálezci a vynálezy, která bude otevřena od 27.9. 2011.

Jedná se o Aerosaně Tatra V 855. Jelikož váží zhruba 1500 kg, dal jejich přesun práci. Po vyložení z nákladního automobilu si museli stěhováci poradit s vyzdvihnutím aerosaní ze silnice na chodník. Nakonec vše vyřešilo několik silných rukou. Z důvodu velkých rozměrů nového exponátu musela být také demontována část skleněné fasády Nové budovy NM.

Zajímavé vozidlo naleznou návštěvníci muzea hned u vchodu, kde bude upozorňovat na výstavu Vynálezci a vynálezy.


Zajímavosti o Aerosaních Tatra V 855

Jedná se o prototyp vyvíjený od roku 1942 konstruktéry Tatry Kopřivnice pro Wehrmacht. Motorové saně se měly s největší pravděpodobností používat na daleké ruské frontě. Vzhledem k uspořádání interiéru a luxusnímu provedení je však pravděpodobné, že byly určeny pro jiné účely, než přímé zapojení do boje. Objevila se i domněnka, že projekt byl vytvořen pro udržení konstruktérů v podniku. Jinak jim totiž hrozila práce přímo v Říši.

Ačkoli jsou aerosaně funkční, nikdy pravděpodobně nebyly v provozu. Zřejmě se zkoušely pouze v areálu továrny v Kopřivnici.

"Existují i nepodložené historky o tom, že se saně údajně testovaly na zamrzlých aplských jezerech," prozradil Pavel Douša, ředitel historického muzea Národního muzea.

Čtyřdveřová karoserie vycházela z dílů T87 a T97. Vzadu uložený, vzduchem chlazený osmiválcový motor, měl zvýšený výkon na 100kW (73,5kW) a přes rozvodovku a spojku poháněl vertikálním hřídelem dvoulistou vrtuli. Pohon v náročném terénu, couvání a brzdění umožňoval pomocný tlačný buben na výkyvném ramenu, vybavený bubnovou čelisťovou brzdou. Dva páry lyží se ovládaly spodním ze dvou volantů. Horní, menší ovládal zubové čerpadlo a hydraulický válec, který sloužil ke zdvihání a spouštění zadního tlačného bubnu. Při výrobě repliky v roce 2009 bylo zjištěno například to, že při brzdění jdou přední lyže do pozice pluhu.


videogalerie komiksy hra www.nm.cz logo
© 2011 Národní muzeum
Webové stránky: Ctech, s.r.o.